Pełna przepychu, piękna i ekstrawagancji...

Ikona przemysłu samochodowego

 

oto

 

1959 CADILLAC FLEETWOOD

 

emblem_edited.png
59%201_edited.png

     W roku 1959 Cadillac Motor Car Division, zaprezentował światu samochód, który z prawdziwym rozmachem zakończył lata 50-te. Swoim niesamowitym designem, Cadillac, na nowo zdefiniował pojęcie samochodu luksusowego i zapisał się złotymi zgłoskami w na kartach historii amerykańskiej motoryzacji.  Cadillac, rocznik 59 jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych aut w historii. Gościł na planach filmowych dziesiątków filmów, reklam czy teledysków.

Natomiast jego najbogatsza 4-drzwiowa wersja - Fleetwood, stał się powszechną oznaką statusu i pozycji jego właściciela. 

       Długi, prawie 6 metrowy okręt lądowy, został wyposażony w najbardziej zaawansowane osiągnięcia ówczesnej techniki. Wszystko po to, aby móc zapewnić pasażerom maksymalny komfort  i głębokie poczucie obcowania z samochodem... Luksusowym. Dwie, miękkie skórzane kanapy, pokryte najlepszą gatunkowo skórą, elektryczne szyby, nagłośnienie stereo i  automatyczna klimatyzacja. To wszystko we wnętrzu, którego każdy skrawek został wykonany z najlepszych materiałów i z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. 

     Król powraca...

Wraz z całym majestatem

więcej zdjęć wkrótce

     Oto powraca do żywych i ukazuje się światu ponownie. Najbardziej luksusowe auto dostępne na rynku pod koniec lat 50-tych. Wielki, piękny i majestatyczny. Cadillac Fleetwood 1959. Samochód który zachwyci cię się wysmakowanym wyglądem, futurystycznym designem i potężną mocą silnika. Moment, w którym wsiądziesz do samochodu, napełni Cię poczuciem luksusu i wysmakowanego piękna.

     Nasz samochód wygląda pięknie, ale najpiękniej gdy jest na trasie. Delikatne kołysanie podczas podróży, wgniatający w fotel moment obrotowy i najwyższy komfort sprawią, że nie będziesz chciał tak po prostu wysiąść. Niesamowity wygląd pojazdu przyciąga wzrok przechodniów i innych kierowców i zapewnia pasażerom bardzo osobiste poczucie wyjątkowości. Nie czekaj... 

Wsiadaj!

Prosto do gwiazd...

59%2012_edited.jpg

Rakietowy design

To co najbardziej rzuca się w oczy w roczniku 59 to design. Samochód wygląda doprawdy... Kosmicznie. 

Nie ma w tym nic dziwnego. Od dwóch lat w najlepsze trwał wyścig kosmiczny pomiędzy USA a ZSRR. Wszystko miało motywować Amerykanów do podboju kosmosu. Cadillac doskonale to rozumiał, czego

przejawem był właśnie rocznik 59. 

Samochód jest idealnie symetryczny, a wiele jego detali, ma bezpośrednio nawiązywać do wyglądu rakiety kosmicznej. Przednie otwory na lampy przeciwmgielne, imitują wloty powietrza silnika odrzutowego. Przednia szyba została wygięta w trzech płaszczyznach, imitując wygląd przeszklonego kokpitu myśliwca odrzutowego, co zostało dodatkowo uwidocznione lekko schodzącą łukowatą linią dachu

emblem_edited.png

Jednak największej ilości podniebnych

detali doczekał się tył, ze swoimi olbrzymimi skrzydłami na czele. Elementy te do złudzenia przypominające stateczniki pionowe samolotów, w żadnym aucie w historii nie osiągnęły takich rozmiarów jak w Cadillacu 59. Tylne przetłoczenia sprawiają, że tył samochodu przypomina silnik rakietowy. Patrząc na okrągłe światełka "stop" na myśl przychodzą płomyczki ognia wydobywające się z silników. 

Wewnątrz chromowanego elementu przypominającego wylot silnika, znajdują się światła pozycyjne ułożone w okrąg. Podczas jazdy w nocy, wyglądają jak żar startującego statku kosmicznego. Pod tym elementem swoje miejsce znalazły małe lotki imitujące statecznik dolny. Całość odlotowego designu auta podkreślają listwy i przetłoczenia, dodając konstrukcji lekkości, a jednocześnie drapieżnego charakteru.

59 14.jpg

Oni go pokochali...

Pokochaj i Ty 

Wizyta królowej Elżbiety II w Kanadzie - rok 1959 

      

Królowa odwiedziła prowincję Ontario w wielkim, specjalnie na tę okazję skonstruowanym Cadillac'iem Fleetwood series 75 Landau Limusine, w którym podróżowała przez około dwa miesiące. 

Muhammad Ali, wraz z żoną przy nowym Cadillacu Sedan De Ville zakupionym po pierwszej profesjonalnej walce

      

Muhammad Ali był jednym z najbardziej utalentowanych pięściarzy w historii. Zdobył tytuł mistrza świata, który obronił 19 razy. Stoczył 56 zwycięskich walk z czego 37 przez nokaut, przegrywając zaledwie 5. 

Popkultura 59'

gb 3.jpg

Słynny Ecto-1 z filmu "Ghostbusters"

      

Zmodyfikowany Cadillac Fleetwood series 75, kultowych pogromców duchów jest jednym z najbardziej ikonicznych wehikułów w historii kina. 

Olbrzymi "GIGAHORSE" z filmu Mad Max

      

Ten jeżdżący potwór składa się z dwóch  połączonych Cadillaców Coupe De Ville

umieszczonych na gigantycznej ramie z dwoma turbodoładowanymi silnikami V8 o mocy 1200 KM. Prawdziwy olbrzym sunący majestatycznie przez pustynię.

Lata Pięćdziesiąte

1959

• Cadillac prezentuje najwyższe 

    w historii motoryzacji.

• Fidel Castro przejmuje władzę        na Kubie. 

• Nixon i Chruszczow odbywają        tak zwaną "debatę kuchenną".

    Stosunki między                               mocarstwami stają się napięte.

• ZSRR wysyła statek Luna 1,           który zbliża się do księżyca i           ukazuje ludzkości jego                     "ciemną     stronę"

• Hawaje stają się 50 stanem. 

•  W Polsce rozpoczyna się                   produkcja samochodów                   dostawczych "Żuk".

•  Plan budowy rurociągu                     "Przyjaźń" zostaje podpisany.

• Swoją premierę ma kultowy           Mini Cooper

Dekada rozkwitu 

     Lata pięćdziesiąte zostały zapamiętane w głowach Amerykanów jako złota Era.  Gospodarka rosła w astronomicznym tempie. Telewizja stała się narodowym narkotykiem. Ponad siedem milionów odbiorników trafiało corocznie do amerykańskich domów. Społeczeństwo USA rosło w siłę. Ponad 100 miliardów dolarów prywatnych oszczędności, baby boom i dynamiczny rozwój technologii dały efekt. Ponad 80% Amerykańskich domostw była wyposażona w lodówkę, telefon i telewizor. Przedmieścia stały się istnym rajem, ostoją komfortu i spokoju. Drewniane jednorodzinne domy, podwójne garaże, zadbane frontowe trawniki i kuchnie z pękatymi lodówkami stały się symbolem najlepszych lat Ameryki. Róż, dzięki Elvisowi, Mamie Eisenhower, letnim koszulom i Cadillacom stał się jednym z najmodniejszych kolorów tamtych lat. 

      Oto całe lata 50. Piękna, kolorowa dekada rozkwitu i potęgi USA. To właśnie w tych czasach Stany Zjednoczone stały się przykładem dla reszty świata, właściwie we wszystkich aspektach życia, co rozpoczęło proces światowej globalizacji. Amerykańscy politycy pod hasłami "Make America great again" mają przed oczami właśnie lata 50. 

Podsumowanie

Specyfikacja Techniczna

Marka: Cadillac

Model: Fleetwood Sixty Special

Rocznik: 1959 

Typ nadwozia: Czterodrzwiowy sedan

Ilość miejsc: 6

Silnik: V8

Moc silnika:

Pojemność silnika: 

Wyposażenie: tempomat, automatyczna zmiana świateł, klimatyzacja, Radio FM i AM, odtwarzacz płyt CD, nagłośnienie stereo, pneumatyczne zawieszenie, wspomaganie kierownicy, wspomaganie hamulców, elektrycznie sterowane: szyby, centralny zamek, przednia kanapa, antena,